Chwasty są wyjątkowo silnie i sprawnie konkurują z innymi roślinami o składniki konieczne do życia. Walka z nimi jest fundamentem każdej uprawy malin, również tej w przydomowych ogródkach. Opryski malin wykonane we właściwym terminie, sprawdzonymi preparatami, takimi jak Halvetic, sprawią, że roślina będzie rozwijać się prawidłowo, a owoce będą dobrej jakości.
Halvetic — charakterystyka
Halvetic jest innowacyjnym środkiem chwastobójczym na bazie glifosatu. Preparat powstał w oparciu o technologię BGT (Better Glyphosate Technology), której główną cechą jest obniżenie o połowę dawki glifosatu, niezbędnej na dany areał. Halvetic jest środkiem nieselektywnym, sprzedawanym w postaci koncentratu, przeznaczonego do sporządzenia roztworu wodnego. Aplikowany jest nalistnie i służy do zwalczania licznych gatunków chwastów, jednorocznych i wieloletnich. Preparat wskazany do stosowania w uprawach, sadach i na nieużytkach. Aktywnym składaniem preparatu Halvetic jest glifosat, w postaci soli izopropyloaminowej. Składnikami pomocniczymi są zwilżacze i siarczan amonu.
Jak stosować Halvetic na maliny?
Zabiegi herbicydami w uprawie malin są ograniczone czasowo i nie powinny być wykonywane podczas wegetacji roślin. Jeśli opryski wykonane są w okresie intensywnego wzrostu chwastów, to należy zachować ostrożność i nie dopuścić, aby preparat przedostał się na liście, pędy i korę krzewów owocowych. Celem jest przemyślane działanie, prowadzące do powolnego zamierania chwastów przed sezonem wegetacyjnym. Ciecz użytkowa powinna zostać sporządzona bezpośrednio przed zastosowaniem i zgodnie z instrukcją. Zabieg można przeprowadzić tylko raz w sezonie wegetacyjnym.
Dawkowanie preparatu uzależnione jest od gatunku roślin, które są celem opryskiwania oraz stopnia zachwaszczenia. Zalecana porcja produktu wynosi od 1,5 do 6,0 l/ha. Na plantacjach maliny zalecane jest stosowanie mniejszych dawek, 1-2,5 l/ha. Okres karencji wynosi co najmniej 7 dni. Środka nie należy stosować przed deszczem. Temperatura otoczenia powinna wynosić co najmniej 5 stopni Celsjusza. Glifosat, zawarty w środku Halvetic, pobierany jest przez zielone organy chwastów i przemieszczając się po całej roślinie, powoduje zahamowanie ich rozwoju. Działanie preparatu przejawia się zamieraniem i żółknięciem chwastów, zauważalnym po upływie około 7-10 dni. Po około 2-4 tygodniach od zabiegu, niepożądane w uprawie chwasty powinny zupełnie zaniknąć.
Jednakże nie można zapomnieć, że każdy zabieg herbicydowy może skutkować uszkodzeniami herbicydowymi malin. Jeśli chodzi o inne preparaty zawierające glifosat, nie wszystkie dopuszczono do stosowania w uprawie malin. Przed rozpoczęciem opryskiwania należy uważnie zapoznać się z wytycznymi podanymi przez producentów.
Stres herbicydowy — uszkodzenia malin
Bywa, że zabieg herbicydowy jest przyczyną obniżenia kondycji malin. Częstym objawem fitotoksyczności jest żółknięcie i chloroza liści. Herbicydy mogą także znacznie zahamować rozwój malin, spowodować deformację organów roślin i obniżyć plony. Przyczyną wystąpienia symptomów fitotoksyczności są m.in.: błędy w doborze mieszaniny środków, zastosowanie zbyt wysokiej dawki herbicydu lub nieodpowiedni termin opryskiwania. Jeśli objawy fitotoksyczności są niewielkie, to maliny same sobie poradzą i się zregenerują. Jeśli jednak uszkodzenia są rozległe, to może to zwiększyć podatność roślin na choroby i konieczne będzie zastosowanie zabiegów interwencyjnych, np. wdrożenie biostymulatorów.